Hem »
VVS
»
RÖR/RÖRDELAR
»
VVS RÖR
»
Polyetenrör och kopplingar PEM
»
PEM slang
» AVLOPPSPUMP PEDROLLO ZX2-GM VORTEX
Beskrivning
Serie ZX2 dränkbara avloppspumpar med VORTEX pumphjul lämplig för att pumpa avslammat avloppsvatten/gråvatten med mjuka partiklar.
Högkvalitativ konstruktion: pumphus i gjutjärn, pumphjul av armerad polymer, axel av rostfritt stål.
Pumparna finns även med vertikalflottör (betecknas med ”-GM”) som ger ökad driftsäkerhet eftersom den inte kan hänga sig på andra objekt och gör det även möjligt att installera i en mindre pumpgrop.
ZX2 pumpar har dubbla mekaniska axeltätningar av kiselkarbid/keramik som tillsammans med den höga prestanda och robust konstruktion ger besparingar för slutanvändaren i form av lång livslängd och problemfri drift.
Snabbfakta:
Pumphus i gjutjärn, pumphjul av polymer
Nivåvippa
Ø40mm fritt genomlopp
Dubbla axeltätning i oljebad
Specifikationer
Dokument
Dela
Andra produkter från samma kategori
-
BACKV F SXM 2(GT) & SXM 3(GT) Backventil för Flygt SXM 2 och 3. Art. nr. 58...Art nr. 5885082796 kr
-
Grundvattenpump, Xylem, Flygt SXM2 GT + SXM3 GT, med vippa för trångt utrymme...från 1410 kr
-
G-FOS DRÄNPUMP CC9 M-1 1-FAS För lätt förorenat grund- och gråvatten. Pump a...Art nr. 58859236641 kr
-
Wilo HiDrainlift 3-37Art nr. 588711810811 kr
Andra produkter från samma varumärke
-
EMTEK-LINE ST 4? paketutförande följer EMTEKs traditionella paketlösning, vil...från 13274 kr
-
Emtek 3" EQS är speciellt framtagen för ersättning av gamla ejektorpumpar, tr...från 14901 kr
-
HYFLOW MillimeterpumpArt nr. 1118538568 kr
-
EMTEK 5" pumppaketfrån 23931 kr