- Hem »
- VVS
- » VATTENSÄKRING
- » Vattenfelsbrytare
- » LK Standardpaket Plus WSS
Beskrivning
LK Standardpaket Plus WSS
Trådbunden eller trådlös kommunikation.
Kan styras och övervakas mobilt då LK Webserver ansluts.
Kan enkelt byggas på med detektorer och manöverpaneler.
LK Standardpaket Plus WSS innehåller en huvudenhet, en motorventil G20, en tryckgivare med T-rör, en manöverpanel och en läckagedetektor med två sensorer.
Motorventil och tryckgivare monteras på inkommande vatten efter vattenmätaren.
Huvudenheten styr motorventilen och övervakar trycksignalen från tryckgivaren. Huvudenheten spänningsmatas med en 12V nätadapter.
Med manöverpanelen kan man stänga av vattnet direkt eller med fördröjning och slå på det igen.
Läckagedetektorn har två sensorer men kan byggas på med flera.
Detekterar sensorn vatten skickar den en signal till huvudenheten som stänger av vattnet. Det går även att komplettera systemet med fler läckagedetektorer om man vill övervaka flera platser.
Övervakning av trycket i systemet sker med tryckgivaren då motorventilen är stängd.
Manöverpanelen och läckagedetektorn kommunicerar trådlöst eller med kabel, är batteridrivna eller kan ha extern spänningsmatning. Totalt kan max 16 manöverpaneler eller läckagedetektorer anslutas till huvudenheten.
Specifikationer
Dokument
Dela
-
WaterFuse® - Offentlig miljöG15 invändig gängaWaterFuse Offentlig miljö använ...Art nr. 56198886008 kr
-
LK Startpaket WSS Trådbunden eller trådlös kommunikation.Kan styras och över...Art nr. 18822997774 kr
-
WaterFuse Utrustning är till för att skydda enskilda produkter som till exemp...Art nr. 56198845923 kr
-
WaterFuse© - Fjärrenhet Fjärrstyrning av våra paketsystem Villa, Lägenhet, S...Art nr. 5619896
-
Påfyllandssats LK521 DN 32 inklusive isolering och filterArt nr. 62463441609 kr
-
LK CombiBoard EPS Feedfrån 507 kr
-
LK HeatBoard 18Art nr. 2410468881 kr
-
LK Golvvärme i utförande med LK CombiBoard EPS för förläggning på bärande gol...Art nr. 2410463544 kr