Fiberoptisk belysningssats för bastusits Cariitti Färg 19 W 23 punkter (22x2 mm, 1x4 mm)
Produkten är del av följande kategorier:
Beskrivning
Denna uppsättning är särskilt lämpad för belysning av små och medelstora bastur. Fibern är av glas och tål temperaturer på upp till 180 °C. Fibrerna kan monteras i såväl taket som i bastusitsen och ryggstödet. OBS! Fibrerna får inte skäras! VPL30 C RF Led-projektorn är utrustad med RGBW-teknik för färgförändring och trådlös RF-styrning. Applikationen kan laddas ner från AppStore för iPhone och iPad, och från GooglePlay för Android. Med applikationen kan du styra färgerna och ljusstyrkan på din projektor, skapa individuella färgändringsprogram eller välja ett färdigt program. Projektorn har skyddsklass IP65 och kan installeras i bastun, under bänkarna. Projektorn är helt tyst och har ingen bullrande fläkt. Den kompletta installationssatsen innehåller en projektor med en kontrollpanel och ett fiberpaket. Fiberstorleken är ø 2 mm, med en tjockare fiber ø 4 mm. I satsen ingår en spislins som är lämplig för ø 4 mm-fibern.
11 platser
- 4 x 1,4 m
- 4 x 1,7 m
- 2 x 2,0 m
- 1 x 4,0 m (4 mm fiber)
17 platser
- 4 x 1,4 m
- 4 x 1,7 m
- 4 x 2,0 m
- 2 x 2,3 m
- 2 x 2,6 m
- 1 x 4,0 m (4 mm fiber)
23 platser
- 4 x 1,4 m
- 4 x 1,7 m
- 4 x 2,0 m
- 4 x 2,3 m
- 2 x 2,6 m
- 2 x 2,9 m
- 2 x 3,2 m
- 1 x 4,0 m (4 mm fiber)
29 platser
- 4 x 1,4 m
- 4 x 1,7 m
- 4 x 2,0 m
- 4 x 2,3 m
- 4 x 2,6 m
- 2 x 2,9 m
- 2 x 3,2 m
- 2 x 3,5 m
- 2 x 3,8 m
- 1 x 4,0 m (4 mm fiber)
Installationsmanual
Installationsmanual
Belysning ger inspiration till ditt liv
Bra belysning är en konstform. Belysning skapar stämning, uttrycker din personlighet och ökar komforten. När du väljer en ljusdesign i god tid är allt möjligt. Om bara en enda armatur kan förvandla ett utrymme och dramatiskt förändra dess stämning, föreställ dig då vad vi kan uppnå när vi designar din belysning från grunden.
Även bastustolar av glasfiber kan eftermonteras. Belysningssatserna omfattar en ugnslins och en LED-projektor för fuktiga utrymmen som kan installeras under sitsen i bastun. Våra Eco- och Pro-produkter skiljer sig åt när det gäller effektivitet och ljusintensitet. Dessutom kan projektorerna i Eco-serien inte dimmas, medan projektorerna i Pro-serien kan dimmas direkt från nätspänningen.
Välj bland en rad olika alternativ för bastubelysning. Upplysta bassänger, termometrar, väggar i krossat glas med färgskiftningar och till och med integrerade lampor i bastuaggregatet.
Specifikationer
Dokument
Dela
-
Med Sauna Ultra Ambient LED-remsan kan du belysa även de mest utmanande objek...Art nr. 18321575070 kr
-
CR-30 kristallarmatur finns i guld eller krom, med en geniune-kristall. CR-30...Art nr. 15326322041 kr
-
Den installationsklara satsen innehåller 6 st CR-05-armaturer. Armaturerna ka...Art nr. 15326151193 kr
-
Lampa 3W 12V Xenon är en reservlampa av hög kvalitet designad för användning ...Art nr. 501203x48 kr
-
Cariitti Bastulist Linear 1 m Stilren LED-belysning för bastunCariitti Bast...Art nr. 1516660
-
Cariitti Bastulist Linear Bastubelysning med jämnt och behagligt ljusMed Sa...Art nr. 1516661
-
Med Sauna Linear-setet kan du skapa ett jämnt ljus vid ryggstödet och längs f...Art nr. 1516663
-
Med Sauna Linear-setet kan du skapa ett jämnt ljus vid ryggstödet och längs f...Art nr. 1815000