1. Hem »
  2. VÄRME/VÄRMEPUMPAR
  3. » Radiatorer
  4. » Vattenburna Radiatorer
  5. » Radiator Termostater
  6. » CTC GeoPro One

CTC GeoPro One

Varumärke: CTC
Artnr: CTC GeoPro One
Lagerstatus: Ej i lager
Artikelnamn: CTC GeoPro One

Produkten är del av följande kategorier:

Beskrivning

CTC GeoPro One Kommer mer info snart om denna nyheten!
Ersätter: CTC GSi 608-616, CTC GS 606-608 och CTC EcoHeat 408-420
Varvtalsstyrd bergvärmepump med allt-i-ett. CTC GeoPro One anpassar värmen efter hemmets behov och ger gott om tappvarmvatten för vardagens komfort.

Med möjlighet till integrerad passiv kyla och smidig styrning via mobilen får du en komplett lösning för ett behagligt inomhusklimat året runt.

Allt-i-ett för ett bekvämt hem
CTC GeoPro One är en varvtalsstyrd bergvärmepump som samlar värme och tappvarmvatten i en kompakt allt-i-ett-enhet. Med fyra effektstorlekar är det enkelt att hitta rätt lösning för ditt hem.
Frikyla
För ett behagligare inomhusklimat under varma dagar finns modellerna på 5, 9 och 13 kW även med integrerad passiv kyla.

Funktionen använder den svalare temperaturen i borrhålet för att kyla fastigheten och kompletterar därmed uppvärmningen.


Värme och tappvarmvatten
CTC GeoPro One anpassar driften efter husets behov av värme och tappvarmvatten.

Den unika fyrvägsventilen växlar mellan uppvärmning och varmvattenproduktion och bidrar till en jämn drift.

Med en integrerad tank på 220 liter, framledningstemperatur upp till 70 °C och över 300 liter tappvarmvatten får du god komfort i vardagen.


Enkel att anpassa
Flexibla anslutningar gör CTC GeoPro One enklare att anpassa vid installationen.

Rören ansluts upptill, och köldbäraranslutningen kan placeras till vänster, höger eller bakåt.

Välj effektstorlek och tillbehör som passar din fastighet.


R290 ? naturligt köldmedium
CTC GeoPro One använder R290, ett naturligt köldmedium med ett GWP-värde på 0,02.

Det är ett genomtänkt val för dig som söker en effektiv lösning för värme och tappvarmvatten, med mycket låg klimatpåverkan från köldmediet.


Inbyggd säkerhetslösning
Med CTC GeoPro One får du en värmepump där säkerhetsfunktionerna är integrerade i konstruktionen.

En givare övervakar köldmediet och aktiverar säkerhetsventilationen vid behov.

Det genomtänkta säkerhetskonceptet gör det enkelt att känna sig trygg i hemmet.

Specifikationer

 

Dokument

Dela