Beskrivning
Control-D startar pumpen så snart det finns vattenbehov och stoppar den när det inte längre finns något vatten. Via vattenflödet slås strömförsörjningen på/av via en intern kontakt.
Tryck- och flödesberoende styrenhet för automatisk på- och avstängning av portabla trädgårdspumpar, 4-tums brunnspumpar och dränkbara tryckpumpar. Utrustad med kabel och kontakt för enkel montering.
Control-D har utvecklats för att styra 230 voltspumpar beroende på vattenbehovet för att ge maximal användarvänlighet.
Control-D Set kan ha användardefinierad starttrycksinställning på antingen 1,5, 2 eller 2,5 bar.
Förutom automatisk styrning skyddar Control-D pumpen från torrkörning. En pump på upp till 1,5 kW effekt kan anslutas.
Automatisk avstängning beroende på vattenbehov.
Torrkörningsskydd.
LED-statusindikering.
Expansionskärl krävs inte, men rekommenderas vid frekventa små vattenuttag.
Automatisk och manuell återställning.
Sidoanslutning för manometer finns (Control-D GSET).
Installation: Horisontell, Fast. Driftsområde: från 0,4 till 3,6 m3/h med en tryckhöjd på upp till 53 meter. Lämplig för pumpning av vatten med låga halter av sandföroreningar. Självsugande centrifugalpumpar med utmärkt sugkapacitet även när det finns luftbubblor.
Specifikationer
Dokument
Dela
-
AQUA JET INOX 102M 24 L HYDROPRESSArt nr. 59502715876 kr
-
Jetpump för salt- och klorhaltigt vatten, BeulcoArt nr. 59506606469 kr
-
BenämningBottenventil med kägla i rostfritt stål.AnvändningsområdeEget vatten...från 256 kr
-
Pumpautomat HWJ 20 L 203, WiloArt nr. 585401115615 kr